• İnformatika dərsində yeni pedoqoji və texnoloji metodları tətbiq edən müəllimləri aşkar etmək və onlara dəstək olmaq.
• Pedoqoji təcrübənin bölüşdürülməsi məqsədi ilə www.zardab.com.az saytında informasiya məkanının formalaşması, informatika və informasiya texnologiyalarının tədrisi sahəsində çalışan pedoqoq və mütəxəsislər arasında informasiya mübaduiləsinə köməklik edilməsi.
• İKT sahəsində ən yaxşı pedoqoji təcrübənin yayılması.
• İnformatika sahəsində metodik materiallar bankının formalaşması.
Müsabiqənin şərtləri
• Müsabiqəyə təhsil sahəsində çalışan, materiaları azərbaycan dilində təqdim edən istənilən şəxs qoşula bilər.
• İştirakçılara heş bir yaş məhdudiyyəti qoyulmur.
• Müsabiqədə iştirakçılar fərdi yaxud müəllifıər qrupu kimi iştirak edə bilər.
• Müsabiqəyə materiallar elektron- poçt vasitəsi göndərilir yaxud CD disklərdə iştirakçılar tərəfindən şəxsən təqdim edilir. Gondərilmiş materiallar geri qaytarılmır.
Müsabiqənin keçirilmə müddəti və mərhələləri
• Müsabiqəyə işlər hər ilin may ayının birinə kimi qəbul edilir.
• Müsabiqə iki mərhələdən ibarət keçirilir. Birinci mərhələdə müsabiqəyə qəbul edilmiş və saytda yerləşdirilmiş hər bir işi təşkilat komitəsi vahid formanı dolduraraq qiymətləndirir. Qiymət formaları elektron-poctla may ayının 10-a kimi qəbul edilir.Bu qiymətlər əsasında ən çox bal noplamış 5 iş seçilir və 2-ci mərhələyə buraxılır.
• İkinci mərhələ may ayının 17-nə kimi yekunlaşdırılır və münsiflər heyyəti tərəfindən 3 ən yaxşı iş seçilir. Müsabiqənin nəticələri, ikinci mərhələyə keçmiş işlər www.zardab.com.az saytında yerləşdirilir və qaliblər mükafatlandırılır.
Müsabiqənin təşkilat komitəsi
• Müsabiqənin koordinatoru www.zardab.com.az saytının təsisçisi C.T.Əsədovdur (ascamil@box.az)
• Təşkilat komitəsi bir nəfər www.zardab.com.az saytının təsisçisi, 2 nəfər Zərdab İdman və Gənclər idarəsi, 2 nəfər Zərdab Təhsil Şöbəsi tərəfindən təqdim edilmiş üzvlərdən ibarətdir. Təşkilat komitəsi materialları qəbul edir, saytda yerləşdirmək üçün hazırlayır, birinci mərhələnin qaliblərni müəyyənləşdirir. Təşkilat komitəsi həmçinin müsabiqənin ikinci mərhələsinə seçilmiş materialların münsiflər heyyətinə çatdırılmasını, nəticələrin toplanmasını və elan olunmasını təmin edir.
• Münsiflər heyyəti təcrübəli pedoqoqlardan, İKT sahəsində təcrübəsi olan mütəxəsislərdən formalaşır. Ən azı 5 munsifdən ibarətdir.
Müsabiqə materiallarının tərtib edilmə qaydası
• Əsas tezislər - həcmi bir makina səhifəsindən çox olmamaqla (A4 formatlı vərəqin bir üzü)
• Müsabiqəyə təqdim ediləcək işin həcmi - məhdudiyyət qoyulmur. Vərəq - A4 formatlı. Titul vərəqində aşağsdakılar öz əksini tapır.